Forum Gündemi:
Hoşgeldin, Ziyaretçi:  Üye Ol avatar

WarRockTUBE - Ücretsiz WarRock Türkçe Destek Platformu !
WarRockTUBE - Ücretsiz WarRock Türkçe Destek Platformu !

WarrockTube Kullanıcılarına Özel İmza Oluşturucu Aktif [TIKLA]
Bilim İnsanları Ve Buluşları

ѕℓαѕђ     Diğer Paylaşımlar     1519     4
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bilim İnsanları Ve Buluşları
#1
THOMAS EDİSON
[Resim: x7vj.jpg]
İCADI = AMPUL
[Resim: x7vs.jpg]
Edison'un en önemli keşfi Menlo Park, New Jersey'deki ilk endüstriyel araştırma laboratuarıydı. Sürekli olarak teknolojik keşifler ve geliştirmeler-iyileştirmeler yapmak gibi özel bir amaç için kurulmuş ilk kurumdu. Edison birçok icadını resmi olarak bu laboratuarda üretmiş, birçok çalışanı onun direktifleri doğrultusunda bu icatların araştırma ve geliştirmesinde görev almıştır.

Elektrik mühendisi William Joseph Hammer, 1879 Aralık'ında Edison'un laboratuar asistanı olarak görevine başlamıştır. Telefon, fonograf, elektrikli tren, demir madeni ayıracı, elektrikli aydınlatma ve diğer birçok icatta büyük katkılarda bulunmuştur. Hammer'ı özel kılansa elektrik ampulünün icadındaki ve bu aletin geliştirme ve testleri sırasındaki çalışmalarıdır. Hummer 1880'de Edison'un lamba çalışmalarının şef mühendisi olmuş, bu mevkiideki ilk yılında Francis Robbins Upton'ın genel müdürlüğünü yaptığı fabrika 50.000 ampul üretmiştir. Edison'a göre Hammer elektrik ampulünün bir öncüsüdür.

ALBERT EİNSTEİN
[Resim: x7wt.jpg]
Alman asıllı fizikçi
20. yüzyılın en önemli kuramsal fizikçisi olarak nitelenebilir. Görelilik kuramını geliştirmiş, kuantum mekaniği, istatistiksel mekanik ve kozmoloji dallarına önemli katkılar sağlamıştır. Kuramsal fiziğine katkılarından ve fotoelektrik etki olayına getirdiği açıklamadan dolayı 1921 Nobel Fizik Ödülü'ne layık görülmüştür. (Nobel Ödülü'nün ve Nobel Komitesi'nin o zamanki ilkeleri doğrultusunda, bugün en önemli katkısı olarak nitelendirilen görecelik kuramı fazla kuramsal bulunmuş ve ödülde açıkça söz konusu edilmemiştir.)

ALFRED BERNARD NOBEL
[Resim: x7zn.jpg]
İCADI = BARUT
Alfred Bernhard Nobel (21 Ekim 1833, Stockholm, İsveç – 10 Aralık 1896, San Remo, İtalya), İsveçli kimyager ve mühendis, dinamit'in mucidi.

Nitrogliserin'i patlayıcı madde olarak kullanma yollarını araştırdı. 1863 yılında Stockholm'de az miktarda nitrogliserin yapmaya başladı. Birkaç ay süren araştırmaların sonunda bir patlama ile laboratuvar yıkıldı. Çalışmalarına devam eden Alfred Nobel 1865'te yeni bir fabrika kurdu, bir süre sonra ikinci fabrikasını da açtı. 1864 yılında araştırmalarının sonucunu aldı ve dinamit barutunu buldu. Araştırmalarına devam eden Nobel, 1877'de Balistit adını verdiği yeni bir çeşit barut tasarladı. 1879'da, Paris yakınlarındaki Servan'da bir laboratuvar kuran Nobel, buradaki çalışmaları sırasında dumansız barut adını verdiği ve eşit miktarlarda nitrogliserinle nitroselüloz karışımından oluşan, itici barutu buldu.

İSAAC NEWTON
[Resim: x80k.jpg]
Sir Isaac Newton, (4 Ocak 1643 (25 Aralık 1642) – 31 Mart 1727(20 Mart 1727)) İngiliz fizikçi, matematikçi, astronom, mucit, felsefeci ve simyacıdır. Tarihteki en etkileyici bilim adamı olduğu düşünülür. Bilim devrimi ve bilimsel metod, onun adıyla anılır.

Bir çiftçi olan babası, Newton doğmadan üç ay önce öldü. On iki yaşında Grantham'da King's School'a yazılan Newton, bu okulu 1661'de bitirdi. Aynı yıl Cambridge Üniversitesi'ndeki Trinity Kolej'e girdi. Nisan 1665'te bu okuldan lisans derecesini aldı. Lisansüstü çalışmalarına başlayacağı sırada ortalığı saran veba salgını yüzünden üniversite kapatıldı.

WRİGHT KARDEŞLER
[Resim: x81r.jpg][Resim: x82c.jpg]
Wright Kardeşler, ilk motorlu uçağı yapan ünlü kardeşlerdir. Wilbur Wright 1867 yılında doğmuş, 1912 yılında ölmüştür. Kardeşi Orville Wright ise 1871 yılında doğmuş, 1948 yılında ölmüştür.

Ohio, Daytonlu iki bisiklet ustası olan Wilbur ve Orville Wright, 1899'da kuşların nasıl uçtukları hakkında kendilerine ipucu verebilecek her şeyi sistemli bir şekilde incelemeye başladılar. Bilimsel eserlerde ve eski insanların deneyimleri arasında kendi işlerine yarayacak hiçbir şey olmadığını kısa sürede anlayan Wright kardeşler sadece Berlin yakınlarındaki bir tepe üstünden planörle uçuş denemeleri yapan ve bu konuda çok dikkatli notlar tutan Alman mühendisi Otto Lilienthal'in çalışmaları vardı.
GRAHAM BELL
[Resim: x86w.jpg]
Telefonun yaratıcılarından olan Graham Bell’in annesi doğuştan sağırdı. Dedesi ve babası yıllarını sağırlara adadı. Özellikle babası sağırlara duymasalar bile konuşmayı öğretmenin yollarını geliştirmeye çalıştı. İki kardeşi veremden ölünce, babası kalan tek oğlunun sağlığı için Kanada’ya göçtü. Babasının ölümünden sonra onun çalışmalarını tanıtmak ve yaymak için çabalayan Graham Bell ABD’ye gitti. Burada bir süre sağırlara dil öğretmeni yetiştiren okulda çalıştı. Daha sonra kendi okulunu kurdu. denemesi bir ilk değil. 2005 yılında Amerikan şirketi AC tarafından imal edilen SoLong 48 saat havada kalmıştı.
Diğer Bilim Adamlarını Ve Buluşlarını Linklerle Göstericem Arkadaşlar Çok Uzun Oluyor Dİye.

ALİ KUŞÇU
http://www.serdarkalkan.com/ali_kuscu.htm
FARABİ
http://www.serdarkalkan.com/farabi.htm
ARCHİMEDES (ARŞİMET)
http://www.serdarkalkan.com/arsimet.htm
FAHRENHEİT
http://www.serdarkalkan.com/fahrenheit_fahranayt.htm
GALİLEO GALİLEİ
http://www.serdarkalkan.com/galile.htm
LOUİS PASTEUR
http://www.serdarkalkan.com/pastor.htm
JAMES WATT
http://www.serdarkalkan.com/james_wat.htm
MİMAR SİNAN
http://www.serdarkalkan.com/mimar_sinan.htm
İBNİ SİNA
http://www.serdarkalkan.com/ibni_sina.htm
ENRİCO FERMİ
http://www.serdarkalkan.com/fermi.htm
SAMUEL FİNLEY BREESE MORS
http://www.serdarkalkan.com/mors.htm
EVANGELİSTA TORRİCELİ
http://www.serdarkalkan.com/toricelli.htm
WİLHELM CONRAD RÖNTGEN
http://www.serdarkalkan.com/rontgen.htm

Arkadaşlar Çok Uzun Oldu Biliyorum Ama Kısaltmaya Çalıştım
BİRŞEYLER YAPABİLDİYSEM NE MUTLU BANA
Cevapla
#2
Teşekkürler.
WWW
Cevapla
#3
Güzel paylaşım Teşekkürler.
[Resim: MLGiuvL.jpg]Cevapla
#4
Teşekkürler
Cevapla
#5
Teşekkürler
[Resim: images?q=tbn:ANd9GcSxvbysUGGJjMmvCuPx9O5...0RyJisbe3A]

[Resim: tumblr_m0wldvgKjg1qa9ufr.gif]
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bilim Kurgu Filmi Sevenlere oflusemih 2 802 08-10-2013, Saat:05:25
Son Yorum: Sawtain
  Ankara insanları ve karakterleri hilalimsin 13 3,852 19-10-2012, Saat:08:24
Son Yorum: TrWarrior
  Osmanlı Döneminde Yaşamış Önemli Bilim Adamları Reliant 1 1,049 09-06-2012, Saat:10:48
Son Yorum: TarrockWube
  Eski İnsanlar ve Buluşları Reliant 4 1,052 16-05-2012, Saat:04:55
Son Yorum: Creepy

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

WRT

WarRockTube

Ücretsiz WarRock Türkçe Destek Platformu